The Mo-Mo Co. purchases are equal to 55% of the following month\'s sales. The ac
ID: 2744530 • Letter: T
Question
The Mo-Mo Co. purchases are equal to 55% of the following month's sales. The accounts payable period for the purchases is 60 days while all other expenditures are paid in the month during which they are incurred. Assume that each month has 30 days. The company has compiled this information:
April May June July
Sales $4,500 $5,200 $5,700 $6,100
Payroll expenses 400 500 550 575
Rent and other expenses 900 940 980 1,020
Taxes and insurance 2,500 100 2,500 0
What is the total amount of Mo-Mo's disbursements for the month of June?
Explanation / Answer
Since there is 60-day bills payable period, the purchase of April would be disbursed on June.
April’s purchase = 55% of May’s sales = $5,200 × 55% = $2,860
Cash disbursement of June = April’s purchase + Payroll + Rent + Taxes
= 2,860 + 550 + 980 + 2,500
= $6,890 (Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.