Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dome Metals has credit sales of $252,000 yearly with credit terms of net 60 days

ID: 2744149 • Letter: D

Question

Dome Metals has credit sales of $252,000 yearly with credit terms of net 60 days, which is also the average collection period. Assume the firm adopts new credit terms of 3/10, net 60 and all customers pay on the last day of the discount period. Any reduction in accounts receivable will be used to reduce the firm's bank loan which costs 11 percent. The new credit terms will increase sales by 20 percent because the discount will make the firm's price competitive.

  

If Dome earns 25 percent on sales before discounts, what will be the net change in income if the new credit terms are adopted? (Use a 360-day year.)

  

  

Dome Metals has credit sales of $252,000 yearly with credit terms of net 60 days, which is also the average collection period. Assume the firm adopts new credit terms of 3/10, net 60 and all customers pay on the last day of the discount period. Any reduction in accounts receivable will be used to reduce the firm's bank loan which costs 11 percent. The new credit terms will increase sales by 20 percent because the discount will make the firm's price competitive.

Explanation / Answer

a. New sales = 1.20*252000 = $302,400

Increase in profit = Profit percentage * Increase in sales

Increase in profit = 0.25*(252,000-302,400) = $12,600

Average Accounts receivable balance without discount = Avg. collection period * avg daily sales = 60* 252,000/360 = 42,000

Average Accounts receivable balance with the discount = Avg. collection period * avg daily sales = 10* 302,400/360 = 8,400

Reduction in accounts receivable = 42000 -8400 = $33,600

Interest savings = Bank interest * Reduction in accounts receivable = 0.11*33,600 = $3,696

Cost of discount = discount rate * Sales = 0.03 * 302,400 = $9,072

Net Gain = increase in profit + Interest savings - Cost of discount

Net gain = 12,600 +3,696 -9,072 = $7,224

Net chnage in income = $7,224

b. Yes, if the firm offers 3% discount, it will realize a gain of $7,224

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote