Bronco General Hospital purchased OR implants on the following dates and amounts
ID: 2744088 • Letter: B
Question
Bronco General Hospital purchased OR implants on the following dates and amounts. Date Units Price Total 1/1 Beginning Balance 55 1500 82500 3/27 Purchase 20 1450 29000 4/15 Purchase 15 1600 24000 6/25 Purchase 30 1500 45000 7/30 Purchase 22 1550 34100 9/28 Purchase 15 1600 24000 11/15 Purchase 18 1900 34200 12/31 Ending Balance 60 A – Using FIFO what is the ending cost of inventory? B - Using LIFO what is the ending cost of inventory? B - Using weighted average what is the ending cost of inventory?
Explanation / Answer
A) Ending inventory as per FIFO
Ending units 60 consist of purchase of 11/15 purchase of 18 + 9/28 purchase of 15 units + 7/30 purchase of 22 units + balance 5 units of 6/25 purchase
= 34200 + 24000 + 34100 + 5 *1500 = 99800
B) Ending inventory as per LIFO
Ending inventory = Begiining balance of 55 units + 5 units of next purchase
= 82500 + 5 * 1450 = 89750
C) Weighted average method
Weighted average cost = ( 82500 + 29000 + 24000 + 45000 + 34100 + 24000 + 34200) / ( 55 + 20 + 15 + 30 + 22 + 15 + 18) = 1558.86
Ending inventory = 60 * 1558.86 = 93532
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.