A company is considering a plant to manufacture a proposed new product. The land
ID: 2743909 • Letter: A
Question
A company is considering a plant to manufacture a proposed new product. The land costs $300,000, the building costs $600,000, the equipment costs $250,000, and $100,000 additional working capital is required. It is expected that the product will result in sales of $750,000 per year for 10 years, at which time the land can be sold for $400,000, the building for $350,000, and the equipment for $50,000. All of the working capital would be recovered at the end of year 10. The annual expenses for labor, materials, and all other items are estimated to total $475,000 per year. The company requires a MARR of 15% per year on projects of comparable risk. What is the present worth of the investment?
Explanation / Answer
Annual worth = Annual operating cost- Capital recovery(CR)
Annual Operating cost= 750000-475000=$275000
CR(i%)=I(A/P, i%, N)-S(A/F, i%, N)
where,
I= initial investment for the project
S=salvage(market) value at the end of the period
N=project period
=300000*(A/P,15%,10)-400000*(A/F,15%,10)
=300000*0.1992-400000*0.0492
CR for land=$40080
Similarly we have to calculate CR for building and equipment
CR for building=600000*(A/P,15%,10)-350000*(A/F,15%,10)
=600000*0.1992-350000*0.0492
CR for building=$102300
CR for equipment= 250000*(A/P,15%,10)-50000*(A/F,15%,10)
=250000*0.1992-50000*0.0492
CR for equipment=$47340
Annual Worth= 275000-(40080+47340+102300)
Annual Worth=$85280
As annual worth is +ve company should invest in the new product line
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.