Mr. Wise is retiring in 25 years. He would like to accumulates $1,000,000 for hi
ID: 2743803 • Letter: M
Question
Mr. Wise is retiring in 25 years. He would like to accumulates $1,000,000 for his retirement fund by then. He plans make equal monthly payments to achieve his goal. If the rate of return on the retirement fund is 12% (APR), what will his monthly payments be? Mr. Wise make payments (as per problem 8) for the first ten years and stops making payments after wares due personal problems. How much would he have accumulated at the time of retirement assuming that the accumulated amount keeps on earning interest at the stated rate on a monthly basis?Explanation / Answer
let x be the monthly payment
future value of payments = 1000000
=>
x * [(1+12%/12)^300 -1]/12%/12 = 1000000
=>
x = 532.24 (ans)
future value of payments
= 532.24 * [(1+1%)^120 -1]/1% * (1+1%)^180
= 734100.76 (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.