Currently a community bank has $45,000 in reserves, demand deposits of $200,000,
ID: 2743728 • Letter: C
Question
Currently a community bank has $45,000 in reserves, demand deposits of $200,000, and loans of $145,000. It unexpectedly receives an inflow of deposits of $50,000 into checking accounts and another $25,000 into time deposits. Current reserve requirements on demand deposits and time deposits are 10 percent and 3 percent, respectively. What is the motivation for having a lower reserve requirement for time deposits relative to demand deposits? What is the bank’s reserve position? What is the maximum dollar amount of loans the bank could make?
Explanation / Answer
In order to have a lower reserve requirement :
Time deposits : Certificate of Deposit , one should deposit money in the bank and should let it be there for a long period of time in exchange of higher rate of interest otherwise there will be penalty for withdrawal because they are less risky to run on deposit
Total Reserves = $ 45000 + $ 50000 +$ 25000 = $ 120,000
Excess Reserves = Total Reserves - Required Reserves
= 120000 - 10 % ( 200000 + 50000) + 3 % 25000
= 120000 - 25750
= $ 94250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.