On September 12, Jody Jansen went to Sunshine Bank to borrow $2,100 at 6% intere
ID: 2743633 • Letter: O
Question
On September 12, Jody Jansen went to Sunshine Bank to borrow $2,100 at 6% interest. Jody plans to repay the loan on January 27. Assume the loan is on ordinary interest. (Use Days in a year table)
What ordinary interest will Jody owe on January 27? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to the nearest cent.
Days in year 1:
Days in year 2"
Total days:
Calculate I= Principal x Rate x Time = Interest
What is the total amount Jody must pay at maturity?
On September 12, Jody Jansen went to Sunshine Bank to borrow $2,100 at 6% interest. Jody plans to repay the loan on January 27. Assume the loan is on ordinary interest. (Use Days in a year table)
Explanation / Answer
Part 1 Assuming 365 days in a year Days in year 1 = 110 days (18 Days + 31days+30 days +31 days) Days in year 2 = 27 Days (27 days) Part 2 Calculate ordinery interest on january 27 Principle amount $2,100 Rate of interest 6% Interest = Principle *rate*time Year 1 = $2100*6%*110days/365 days = $37.97 Year 2 = $2100*6%*27days/365 days = $9.32 Total interest = Year 1 interest + year 2 interest = $37.97+$9.32 = $47.29 Part 3 Total amount pay at maturity Total amount = Principle + total interest = $2100+$47.29 = $2,147.29 Note : Assuming interest will not be charged at the compound interest basis, it will be charged at simple basis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.