Stock X has a 10.0% expected return, a beta coefficient of 0.9, and a 35% standa
ID: 2742814 • Letter: S
Question
Stock X has a 10.0% expected return, a beta coefficient of 0.9, and a 35% standard deviation of expected returns. Stock Y has a 12.0% expected return, a beta coefficient of 1.1, and a 30.0% standard deviation. The risk-free rate is 6%, and the market risk premium is 5%.
A. Calculate each stock's coefficient of variation. Round your answers to two decimal places. Do not round intermediate calculations.
CVx =
CVy =
B.Calculate each stock's required rate of return. Round your answers to two decimal places.
rx =
ry =
C.
Calculate the required return of a portfolio that has $5,000 invested in Stock X and $2,000 invested in Stock Y. Do not round intermediate calculations. Round your answer to two decimal places.
rp =
Explanation / Answer
For Stock X
Expected return = 10%
Standard deviation = 35%
Beta = 0.9
For Stock Y
Expected return = 12%
Standard deviation = 30%
Beta = 1.1
a.
Coefficient of variation is calculated by following formula:
Coefficient of variation = Expected return / Standard deviation
So by using above formula Coefficient of variation for stock X is calculated below:
Coefficient of variation = Expected return / Standard deviation
= 10% / 35%
= 0.28
Coefficient of variation of stock X is 0.28.
Similarly
By using above formula Coefficient of variation for stock Y is calculated below:
Coefficient of variation = Expected return / Standard deviation
= 12% / 30%
= 0.40
Coefficient of variation of stock Y is 0.40.
b.
Risk free rate = 6%
Market risk premium = 5%
For Stock X
Beta = 0.9
So required rate of return for stock X is calculated below using CAPM Model:
Required rate of return = Risk free rate + Risk Premium × Beta
= 6% + 5% × 0.9
= 6% + 4.5%
= 10.50%
Required rate of return for stock X is 10.50%.
For Stock Y
Beta = 1.1
So required rate of return for stock Y is calculated below using CAPM Model:
Required rate of return = Risk free rate + Risk Premium × Beta
= 6% + 5% × 1.1
= 6% + 5.5%
= 11.50%
Required rate of return for stock Y is 11.50%.
c.
Investment in stock X = 5,000
Investment in stock Y = 2,000
Required rate of return of portfolio is calculated below:
Required rate of return of portfolio = [($5,000 × 10.5%) + ($2,000 × 11.5%)] / ($5,000 + $2,000)
= ($525 + $230) / $7,000
= $755 / $7,000
=10.79%
Required rate of return of portfolio is 10.79%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.