7. SLB transfer $8k of its inventory to its subsidiary Company B. Company B have
ID: 2742626 • Letter: 7
Question
7. SLB transfer $8k of its inventory to its subsidiary Company B. Company B have a plan to use that inventory in the following months for its operation. Company B has never sold this inventory before in the past. How does Company B record this transaction?*
A. Dr. Inventory; Cr. LoanB. Dr. Expense; Cr. Intercompany payableC. Dr. Prepaid asset; Cr. Accrual ExpenseD. Dr. Inventory; Cr. Intercompany payable
8 Company XYZ buys a piece of machinery with a useful life of 10 years on January 1, 2002 for $200,000 and depreciates it using the STRAIGHT-LINE METHOD OF DEPRECIATION for 3 years before selling it at the end of the year in 2004 for $150,000.*
GBV = Gross Book Value
What is the GBV at December 2002?: $200,000
at December 2003?: $200,000
at December 2004?: $200,000
9. What is the NBV at December 2002?:
at December 2003?:
10. What is the accumulated depreciation at year-end 2004?:
Explanation / Answer
The subsidiary has purchased an inventory from its holding company. Hence the holding company would be considered as an intercompany payable.
Correct entry:
Inventory A/c Dr
To Intercompany payable
Correct choice: D
9) Straight line depreciation = 200000 / 10 = 20000
NBV at December 2002 = 200000 - 20000 = 180000
NBV at December 2003 = 180000 - 20000 = 160000
10) Accumulated depreciation at 2004 end: Straight line depreciation * No of years = 20000 - 3 = 60000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.