Suppose that a firm’s recent earnings per share and dividend per share are $2.50
ID: 2742585 • Letter: S
Question
Suppose that a firm’s recent earnings per share and dividend per share are $2.50 and $1.30, respectively. Both are expected to grow at 10 percent. However, the firm’s current P/E ratio of 18 seems high for this growth rate. The P/E ratio is expected to fall to 14 within five years.
Compute the dividends over the next five years. (Do not round intermediate calculations and round your final answers to 3 decimal places.)
Compute the value of this stock price in five years. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Calculate the present value of these cash flows using a 12 percent discount rate. (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Suppose that a firm’s recent earnings per share and dividend per share are $2.50 and $1.30, respectively. Both are expected to grow at 10 percent. However, the firm’s current P/E ratio of 18 seems high for this growth rate. The P/E ratio is expected to fall to 14 within five years.
Explanation / Answer
1) Dividend in the next five years
D1 = $ 1.30 + (1+.10) = $1.430
D2 = $ 1.430 + (1+.10) = $ 1.573
D3 = $ 1.573 + (1+.10) = $ 1.730
D4 = $ 1.730 + (1+.10) = $ 1.903
D5 = $ 1.903 + (1+.10) = $ 2.093
2) stock price in 5 years
14 * $ 2.50 *(1.10)5 = $ 56.37
3) Present value of cash flows
1.430/ 1.12 + 1.573 / (1.12)2+ 1.730 / (1.12)3+ 1.903 / (1.12)4+ 2.093/ (1.12)5
= 1.430*0.893 + 1.573*0.797 + 1.730*0.712 + 1.903*0.636 + 2.093*0.567
= 1.276 + 1.253 + 1.231 + 1.210 + 1.186
= $ 6.157
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.