6. Susanne invests $9,000 now and again towards the end of year 3. She gets a fo
ID: 2741388 • Letter: 6
Question
6. Susanne invests $9,000 now and again towards the end of year 3.
She gets a following return for 6 years.
Year 0 1 2 3 4 5 6
Cash Flow 2,000 3,000 4,000 4,000 5,000 5,000
Assume Discount rate is 7%, answer the following (15 PTS)
a. What is the Net Present Value of these cash flows? Should Susanne make invest in this opportunity? -(5 PTS)
b. What is the future value of Net Cash Flow (end of year 6) - (5 PTS)
c. If Susanne had another opportunity where her NPV would be $2000. What is her opportunity cost? -
Explanation / Answer
1) Calculation of NPV of the project :
Npv of the project was $1356
2) Calculation of future value of cash flow at 6th year end :
6th year net cashflow = $5000
Discount rate = 7%
Future value = 5000 / 0.07
= $71428.57
3) Calculation of Opportunity cost :
Given that another opportunity where NPV would be $2000 that is more than the NPV of the current project which have NPV of $1356.
The opportunity cost = $644 (2000 - 1356).
Year Cash flow($) PVAIF@7% Present value($) 0 (9000) 1 (9000) 1 2000 0.935 1870 2 3000 0.873 2619 3 4000 0.816 3264 3 (9000) 0.816 (7344) 4 4000 0.763 3052 5 5000 0.713 3565 6 5000 0.666 3330 NPV 1356Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.