Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $229,000, cost of goods sol
ID: 2739940 • Letter: S
Question
Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $229,000, cost of goods sold of $164,000, average inventories of $5,600, average accounts receivable of $27,200, and an average accounts payable balance of $18,300.
Assuming that all of LilyMac’s sales are on credit, what will be the firm’s cash cycle? (Use 365 days a year. Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
Suppose that LilyMac Photography has annual sales of $229,000, cost of goods sold of $164,000, average inventories of $5,600, average accounts receivable of $27,200, and an average accounts payable balance of $18,300.
Explanation / Answer
Operating cycle = days of receivables outstanding + days of inventory on hand
= 365 * avg receivables/net credit sales + 365 * avg inventory/COGS
= 365*27200/229000 + 365*5600/164000 = 55.817 days
Cash cycle = operating cycle - 365*avg payables/COGS = 55.817 - 365*18300/164000 = 15.09 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.