The Woods Co. and the Mickelson Co. have both announced IPOs at $50 per share. O
ID: 2739834 • Letter: T
Question
The Woods Co. and the Mickelson Co. have both announced IPOs at $50 per share. One of these is undervalued by $9, and the other is overvalued by $2, but you have no way of knowing which is which. You plan to buy 400 shares of each issue. If an issue is underpriced, it will be rationed, and only half your order will be filled. If you could get 400 shares in Woods and 400 shares in Mickelson, what would your profit be? (Do not round intermediate calculations.) The profit is 2,800 i need help finding the expected profit
Explanation / Answer
Since you will only receive one-half of the shares of the oversubscribed issue, your profit will be
=400*1/2*9-400*2
=200*9-800
=1800-800
=1000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.