Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Johnson Inc. has the following capital structure (all bonds pay semi-annual coup

ID: 2739739 • Letter: J

Question

Johnson Inc. has the following capital structure (all bonds pay semi-annual coupons and have par value of $1,000):

(1) $500,000 short term bank loan that carries an interest of 3%.
(2) 3,000 bonds with a 7% coupon rate; a current price quote of 84.555; and 25 years to maturity.
(3) 2,000 bonds with an 8% coupon rate; YTM of 9%; and 30 years to maturity.
(4) 4,000 preferred stocks with 6% dividend rate; trading at 80% of par; and a par value of $25.
(5) 50,000 common shares currently trading at $150; and the beta is 0.9

The risk-free rate is 2% and the market risk premium is 8%. The tax rate is 40%.

a) What is the WACC under the current capital structure?

b) If Johnson plans to recapitalize to a debt-to-equity ratio of 1.2 and only use the 30-year bonds and common shares, what will be the WACC under the new capital structure?

c) Johnson needs to raise $1,000,000 for a new project with the new capital structure. The flotation costs on new debt and equity are 5% and 10% respectively. What will be the total cost of the project if 30% of the equity are financed through retained earnings?

Explanation / Answer

a. Total capital amount

1. bank loan = $500,000

2.7% bonds = 3,000,000

3. 8% bonds = 2,000,000

4. preference shares = 100,000

5. common stock = 7,500,000

Total = $ 13,100,000

Ke = 2% + 0.9 * 8% = 9.2%

cost of debt is equal to YTM,

25 year bond YTM = [interest + amortization] / [0.6 s + 0.4 m]

={ 0.07 + [1000-84.555] / 25 } / { 0.6 * 845.55 + 0.4*1000}

= 36.6878 / 907.33 = 4.043%

WACC = [3% * 0.6 * 5/131] + [4.043% * 0.6* 30/131] + [9% * 0.6 * 20/131] + [6% * 1/131] + [9.2% * 75 / 131]

= 6.762%

b. use only 30 year bonds and common stock.,

D / E = 1.2

D = 1.2 * E

D+E = 1

D = 0.5455

E = 0.4545

WACC = 0.5455 * 9% + 0.4545 * 9.2% = 9.1%

c. cost of new equity = D1 / ( P0 - F) + g

D1 = $150 * 9.2% = $13.8

cost of new equity = 13.8 / ( 150 - 15) = 10.22%

cost of debt with flotation cost =[ interest + amortization ] / [ par value + 0.6 * (issue price - par value) ]

={ 80 + (50 / 30) } / {1000 + 0.6 * (950-1000)}

= 81.67 / 970 = 8.42%

Total capital = $1,000,000

30% financed through retained earnings = 300.000

70% by 30 year Debt and new equity = 700,000 in debt by 0.5455 and equity by 0.4545.,

Debt = 381,850

Equity = 318,150

WACC = {318,150 / 1,000,000 * 10.22%} + {381,850 / 1000,000 * 8.42% * 0.6} + {300,000 / 1,000,000 * 9.2%}

= 7.94%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote