The Valhalla Corporation needs to raise $60 million to finance its expansion int
ID: 2739246 • Letter: T
Question
The Valhalla Corporation needs to raise $60 million to finance its expansion into new markets. The company will sell new shares of equity via a general cash offering to raise the needed funds. The offer price is $25 per share and the company's underwriters charge a spread of 7 percent. If the SEC filing fee and associated administrative expenses of the offering are $550,000, how many shares need to be sold? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to nearest whole number. Enter your answer in dollars, not millions of dollars, e.g., 1,234,567.)
Explanation / Answer
Offer Price per share=$25
underwriters charge a spread=7%
so Net amount collected per share=$25-7%*$25=$23.25
Net Fund required=$60,000,000
Total fund required=$60,000,000+$550,000=$60,550,000
so number shares to be issued=Total Fund Required/Net amount collected per share=$60,550,000/$23.25=2,604,301 Shares
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.