A proposed project has fixed costs of $100,000 per year. The operating cash flow
ID: 2739134 • Letter: A
Question
A proposed project has fixed costs of $100,000 per year. The operating cash flow at 8,000 units is $89,000. Ignoring the effect of taxes, what is the degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) Degree of operating leverage If units sold rise from 8,000 to 8,500, what will be the new operating cash flow? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.) Operating cash flow $ What is the new degree of operating leverage? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 4 decimal places, e.g., 32.1616.) New DOL
Explanation / Answer
Degree of Operating Leverage = 1 + Fixed Cost / OCF
Degree of Operating Leverage = 1 + 100,000/89,000
Degree of Operating Leverage = 2.12
% change in quantity sold = (8,500 - 8,000) / 8,000
% change in quantity sold = 6.25%
So, the OCF at 8,500 units sold is :(1 + 0.0625)*89,000
New OCF = $94,562.5
Degree of Operating Leverage = 1 + Fixed Cost / OCF
New Degree of Operating Leverage = 1 + 100,000/94,562.5
Degree of Operating Leverage = 2.06
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.