The Talley Corporation had a taxable income of $335,000 from operations after al
ID: 2739079 • Letter: T
Question
The Talley Corporation had a taxable income of $335,000 from operations after all operating costs but before: (1) interest charges of $33,500, (2) dividends received of $13,400, (3) dividends paid of $16,750, and (4) income taxes. What are the firm's income tax liability and its after-tax income? Round your answers to two decimal places. Income tax liability $ After-tax income $ What are the company's marginal and average tax rates on taxable income? Round your answers to two decimal places. Marginal tax rate % Average tax rate %
Explanation / Answer
Taxable income = $335,000
Interest charges = -$ 33,500
Dividends received = $13,400 x 0.03 = $ 4,020
-------------
= $305,520
Income tax liability= 22,250 + (305,520 – 100,000)x0.39
=22,250 +(205,520) x 0.39
= 22,250+ 80,152.80
=$102,402.80
After-tax income= $305,520 - $102,402.8 + 13,400x0.7
=305,520-102,402.8 +9,380
= $193,737.20
The company’s marginal tax rate = 39%
Average tax rates on taxable income = $102,402.80/$305,520 = 33.52%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.