Working capital and capital budgeting. Working capital investment is 25% of the
ID: 2738957 • Letter: W
Question
Working capital and capital budgeting. Working capital investment is 25% of the anticipated first year sales for Wally’s Waffle House. The first-year sales are currently projected at $4,300,000. The incremental cash flow (not including working capital investment) is Initial cash flow = $13,700,000 outflow Cash flow years 1 through 10 = $2,850,000 What is the internal rate of return of the ten-year project with working capital factored into the cash flow? What is the net present value at a 15% weighted average cost of capital? What is the maximum investment in working capital for an acceptable project with a 15% weighted average cost of capital?
Explanation / Answer
Initial working capital needed = $ 4,300,000 x 25% = $ 1,075,000
Total initial investment required = $ ( 13,700,000 + 1,075,000) = $ 14,775,000
Computation of internal rate of return:
PV factor = Initial investment/ Annual cash flows = 14,775,000 / 2,850,000 = 5.1842
Consulting the PVA table row for 10 years, the closest discount rate is 14.2%
Computation of Net Present Value (NPV) :
NPV at 15% discount rate = Present value of cash inflows - Initial investment
Present value of cash inflows = 2,850,000 x PVIFA 15%, n=10 = 2,850,000 x 5.0188 = $ 14,303,580
NPV = $ ( 14,303,580 - 14,775,000) = $ ( 471,420)
The maximum investment in working capital = $ ( 14,303,580 - 13,700,000) = $ 603,580
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.