The S&P index is currently is at 2,024. You manage a $5 million indexed equity p
ID: 2738086 • Letter: T
Question
The S&P index is currently is at 2,024. You manage a $5 million indexed equity portfolio (Therefore, the beta of this portfolio is 1, same as the Market) The S&P 500 futures contract has a multiplier of 250.
a) If you are bearish on the stock market, how many contracts should you sell at 2,150 to fully eliminate your risk over the next 6 months?
b) How would your hedging strategy change if instead of holding an indexed portfolio, you hold a portfolio of socks with a beta of 1.5? How many contracts would now choose to sell? Would your hedged position be riskless?
Explanation / Answer
Part A)
The number of contracts can be calculated as follows:
Number of Contracts = Portfolio Value/(Selling Price*Mulitplier Factor)
Here, Portfolio Value = $5,000,000, Selling Price = $2,150 and Multiplier Factor = 250
Using these values in the above formula, we get,
Number of Contracts = 5,000,000/(2,150*250) = 9.30 or 10 Contracts
_________
Part B)
The number of contracts can be calculated with the use of following formula:
Number of Contracts = (Portfolio Value*Beta)/(Selling Price*Mulitplier Factor)
Here, Portfolio Value = $5,000,000, Beta = 1.50, Selling Price = $2,150 and Multiplier Factor = 250
Using these values in the above formula, we get,
Number of Contracts = (5,000,000*1.50)/(2,150*250) = 13.95 or 14 Contracts
Yes, by selling 14 contracts, the hedged position would be riskless.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.