Stock in Daenerys Industries has a beta of 1.2. The market risk premium is 8 per
ID: 2737273 • Letter: S
Question
Stock in Daenerys Industries has a beta of 1.2. The market risk premium is 8 percent, and T-bills are currently yielding 5.1 percent. The company’s most recent dividend was $1.50 per share, and dividends are expected to grow at an annual rate of 8 percent indefinitely.
If the stock sells for $40 per share, what is your best estimate of the company’s cost of equity? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)
Stock in Daenerys Industries has a beta of 1.2. The market risk premium is 8 percent, and T-bills are currently yielding 5.1 percent. The company’s most recent dividend was $1.50 per share, and dividends are expected to grow at an annual rate of 8 percent indefinitely.
Explanation / Answer
Answer:Cost of equity =13.38%
Working notes for the above answer is as under
CAPM-
.051 + 1.2(.08)
= 0.147
or 14.7%
Dividend growth model- RE
= (1.50(1.08)/40) + .08
= 0.1205
or 12.05%
We will use the average
(0.147 + 0.1205)/2
= 0.1338
or 13.38%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.