Assume ABC Company has chosen to invest in new manufacturing equipment. The init
ID: 2737073 • Letter: A
Question
Assume ABC Company has chosen to invest in new manufacturing equipment. The initial cost of the equipment is $1,200,000. The equipment has a useful life of 20 years. The company uses straight-line depreciation. Their tax rate is 30%. Their weighted average cost of capital is 10%. The new equipment is expected to increase net cash flows by $500,000 in year 1, $350,000 in years 2 through 4, and $100,000 in years 5 through 10. Using all four investment assessment methods (IRR, ARR, NPV, or payback), perform the calculations for this project. Based on just ONE of your calculations should the project be accepted or rejected? Critique the results of the other three calculations you completed. Do they all support your accept/reject decision? Which assessment method is the best?
Explanation / Answer
ABC Company Cost of Equipment 1,200,000 Useful life in years 20 Yearly SL deprciation 60,000 NPV Calculation Details Year 0 Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Year 6 Year 7 Year 8 Year 9 Year 10 Cost of Equipment (1,200,000) Increased Cash inflows 500,000 350,000 350,000 350,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 Net Cash flows (1,200,000) 500,000 350,000 350,000 350,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 PV factor @10% 1 0.909 0.826 0.751 0.683 0.621 0.564 0.513 0.467 0.424 0.386 PV of Net Cash inflows = (1,200,000) 454,545 289,256 262,960 239,055 62,092 56,447 51,316 46,651 42,410 38,554 NPV = $ 343,286.71 Payback period is Years = 3 Years ARR Calculation Cost of Equipment 1,200,000 Book Value after 10 years 600,000 Average Investment =(120000+600000)/2= 900,000 Total Net Cash flow in 10 years= 2,150,000 Less depreciation for 10 years 600,000 Net Accounting Income for 10 years= 1,550,000 Average Accounting Income per year= 155,000 Accounting rate of return=155000/900000= 17.22% IRR Calculation Details Year 0 Year 1 Year 2 Year 3 Year 4 Year 5 Year 6 Year 7 Year 8 Year 9 Year 10 Cost of Equipment (1,200,000) Increased Cash inflows 500,000 350,000 350,000 350,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 Net Cash flows (1,200,000) 500,000 350,000 350,000 350,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 100,000 PV factor @19.691% 1 0.835 0.698 0.583 0.487 0.407 0.340 0.284 0.237 0.198 0.166 PV of Net Cash inflows = (1,200,000) 417,742 244,312 204,119 170,538 40,709 34,012 28,416 23,741 19,836 16,572 NPV = $ (1.02) So NPV at required rate 19.691% is 0. IRR =19.691% All the 4 paramaters , IRR , NPV, Payback,ARR indicate that the project can be accpeted. The NPV is positive, payback period is very less. IRR and ARR are both way above the cost of capital. We can accept the project on the basis of NPV alone , but even the other criteria are also supporting the acceptance of the project.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.