Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Firm A is considering a merger/acquisition with Firm B. Based on the following d

ID: 2736647 • Letter: F

Question

Firm A is considering a merger/acquisition with Firm B. Based on the following data, what is the stock exchange ratio if Firm A negotiates a merger with Firm B and if all the synergy gain goes to Firm A's shareholders? Firm A: Market value of debt: $4 million Market value of equity: $6 million Number of shares: 0.5 million Estimated total firm value based on value-based management model: 12 million Firm B: Market value of debt: $6 million Market value of equity: $7 million Number of shares: 0.5 million Estimated total firm value based on value-based management model: 15 million Select one: a. 2.1332, that is, 1 A share exchanges for 2.1332 B shares. b. 1.4286, that is, 1 B share exchanges for 1.4286 A shares. c. 1.4286, that is, 1 A share exchanges for 1.4286 B shares. d. 1.0156, that is, 1 A share exchanges for 1.0156 B shares. e. 2.1332, that is, 1 B share exchanges for 2.1332 A shares. f. 1.0156, that is, 1 B share exchanges for 1.0156 A shares.

Explanation / Answer

Answer:

Total firm value of A = $12 million

Total firm value of B = $15 million

Post merger value of combined firm =$ 27 million

Market value of debt of Firm A = $4 million

Market value of debt of Firm B = $6 million

Total market value debt of combined business = $10 million

Post merger value of Equity of combined firm = $(27-10) million

                                                                         =$17 million

If all the synergy gain goes to Firm A's shareholders

Offered to Firm B = Premerger value of equity of Firm B

                             = $7 million

Value retained by Firm A = $(17-7) million

                                         = $10 million

Value per share of Firm A = $(10/0.5) million

                                          =$20 per share

Number of share allotted to Firm B = 7 million /20

                                                        =0.35 million

Exchange ratio = Existing share of Firm B / Shares allotted

                         =0.5/0.35

                         =1.4286

That is, 1 A share exchanges for 1.4286 B shares.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote