The Blanco River Company plans to sell a 12% coupon, twenty-year convertible bon
ID: 2735928 • Letter: T
Question
The Blanco River Company plans to sell a 12% coupon, twenty-year convertible bond for $1,014 (par value $1,000). The bond is callable at $1,080 in the first year, and the call price declines by $4 each year thereafter. The bond may be converted into twenty shares of stock that currently sell for $40 per share. The stock price is expected to increase at a rate of 7% each year. Nonconvertible bonds with the same degree of risk would yield 13%. Investors expect the firm to call the convertibles if and when the conversion value exceeds the par value by about 20%.
What rate of return can investors expect to receive if they purchase the bonds for $1,014?
Explanation / Answer
Yield to Maturity (YTM):
YTM is the Yield (Return) the bond gives to the bond holder provided to hold bod till maturity.
Formula :
YTM = INTEREST AFTER TAX + AMORTIZATION
0.6 x SUBCRIPTION PRICE + 0.4 x MATURITY VALUE
Amortization = Maturity value - Subcription price / n
Interest after tax = $1000 X 12%= $120/- (I assume 12% interst rate is after tax effect)
YTM = 120 + (100-1014) / 20
0.6 X 1014 + 0.4 X 1000
= 119.3
1008.4
= 11.8%
If bond trading at premium, Return from the bond is less than Coupon rate because capital loss arodes the coupon.
In the given problem bond trading at $1014 more than par value ($1000). So yield 11.84% less than
interest rate is 12%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.