1.You forecast a company to have a ROE of 8%, a dividend payout ratio of 21%. Cu
ID: 2735215 • Letter: 1
Question
1.You forecast a company to have a ROE of 8%, a dividend payout ratio of 21%. Currently the company has a price of $30 and $4 earnings per share. What is the company's PEG ratio based on market price?
2. A share of common stock has just paid a dividend of $2.00. If the expected long-run growth rate for this stock is 4%, and if investors require a 14% rate of return, what is the price of the stock?
3. The EBIT of a firm is $232, the tax rate is 40%, the depreciation is $52, capital expenditures are $51 and the increase in net working capital is $46. What is the free cash flow to the firm?
Explanation / Answer
1. PEG ratio = ($30 / $4) / [8% * (1 - 21%)]
= 1.19
2. Stock price = $2 * (1 + 4%) / (14% - 4%)
= $20.80
3. Free cashflow to firm = $232 * (1 - 40%) + $52 - $51 - $46
= $94.20
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.