A manufacturing company that produces a single product has provided the followin
ID: 2734974 • Letter: A
Question
A manufacturing company that produces a single product has provided the following data concerning its most recent month of operations:
Units in beginning inventory 0
Units produced 7,000
Units sold 6,900
Units in ending inventory 100
Variable costs per unit
Direct materials $46
Direct labor $41
Variable manufacturing overhead $4
Variable selling and administrative expense $9
Fixed costs per year:
Fixed manufacturing overhead $210,000
Fixed selling and administrative expense $75,900
What is the variable costing unit product cost for the month? _____________________
Explanation / Answer
Statement showing computations Particulars Amount Direct Materials = 6,900 * 46 317,400.00 Direct Labour = 6,900 * 41 282,900.00 Variable Manufacturing Overhead = 6,900 * 4 27,600.00 Total Variable product Cost 627,900.00 Variable costing unit product cost = 627,900/6,900 91.00 Note: Selling and administrative expenses (both variable and fixed) are not relevant for the computation of unit product cost.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.