Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Your firm is contemplating the purchase of a new $745,500 computer-based order e

ID: 2734664 • Letter: Y

Question

Your firm is contemplating the purchase of a new $745,500 computer-based order entry system. The system will be depreciated straight-line to zero over its seven-year life. It will be worth $45,000 at the end of that time. You will be able to reduce working capital by $40,000 at the beginning of the project. Working capital will revert back to normal at the end of the project. Assume the tax rate is 40 percent.

1. Suppose your required return on the project is 7 percent and your pretax cost savings are $195,000 per year. What is the NPV of the project? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

NPV?

2. Suppose your required return on the project is 7 percent and your pretax cost savings are $135,000 per year. What is the NPV of the project? (A negative answer should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

NPV ?

Explanation / Answer

Present value of cash outflow =

Computer cost = $745500

Working capital = 40000

Total cash outflow = 785500

Present value factor = 1

Present value of cash outflow = 785500 * 1 = 785500

Depreciation each year = 745500/7 = 106500

Tax savings due to depreciation = 106500* 40% = 42600

Present value of cash Inflow =

Cash Inflow = (Pretax cost savings + Tax savings due to depreciation) * PVF + working capital at end of project life

= (195000 + 42600) * 5.3893 + 4000 * 0.6227

= 237600*5.3893 + 24908

= 1303837.68

NPV = Present value of cash Inflow - Present value of cash outflow

= 1203837.68 – 745500

= 558337.68

2. IF pretax cost savings are $135,000 per year

Present value of cash Inflow =

Cash Inflow = (Pretax cost savings + Tax savings due to depreciation) * PVF + working capital at end of project life

= (135000 + 42600) * 5.3893 + 4000 * 0.6227

= 177600*5.3893 + 24908

= 980479.68

NPV = Present value of cash Inflow - Present value of cash outflow

= 980479.68 – 745500

= 234979.68

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote