A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.95 per share. The dividend is
ID: 2733758 • Letter: A
Question
A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.95 per share. The dividend is expected to increase at a 20 percent rate for the next four years. Afterwards, a more stable 13 percent growth rate can be assumed.
If a 14.5 percent discount rate is appropriate for this stock, what is its value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places.)
A fast-growing firm recently paid a dividend of $0.95 per share. The dividend is expected to increase at a 20 percent rate for the next four years. Afterwards, a more stable 13 percent growth rate can be assumed.
Explanation / Answer
Value of share = dividend paid ( 1 + growth) / ke - g
Here, g = growth , ke = cost of equity
Putting the values , we get
D1.= 0.95 ×1.2 = 1.14
D2 = 1.14 × 1.2 = 1.368
D3 = 1.368 ×1.2 = 1.641
D4 = 1.641 × 1.2 = 1.97
D5 = 1.97 × 1.13 = 2.226
Value per share = D1 /(1+KE) + D2 /(1+KE)2 + D3/(1+ ke)3 + D4/(1+ ke)4 + P1 /(1+ke)4
1.14/ 1.145 + 1.368 / (1.145)2 + 1.641/(1.145)3 + 1.97/(1.145)4 + { 2.226 / 14.5 - 13%} × 1/(1.145)4
= .995 + 1.043 + 1.093 + 1.146 + 148.4 × .582
= $90.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.