Suppose you purchase a 30-year, zero-coupon bond with a yield to maturity of 5.9
ID: 2733163 • Letter: S
Question
Suppose you purchase a 30-year, zero-coupon bond with a yield to maturity of 5.9%. You hold the bond for five years before selling it.
a. If the bond’s yield to maturity is 5.9% when you sell it, what is the internal rate of return of your investment?
b. If the bond’s yield to maturity is 6.9% when you sell it, what is the internal rate of return of your investment?
c. If the bond’s yield to maturity is 4.9% when you sell it, what is the internal rate of return of your investment?
d. Even if a bond has no chance of default, is your investment risk free if you plan to sell it before it matures? Explain.
Explanation / Answer
Let we assume face value of bond is $ 1,000
(a) Purchase price of zero-coupon bond = 1,000/(1.059)30 = $ 179.11
Selling price of zero-coupon bond = 1,000/(1.059)25 = $ 238.56
Internal rate of return = (238.56/179.11)1/5 - 1
Internal rate of return = 1.058 - 1 = 0.058*100 = 5.8%
Since, the YTM is the same as internal rate of return.
(b)
Purchase price of zero-coupon bond = 1,000/(1.059)30 = $ 179.11
Selling price of zero-coupon bond = 1,000/(1.069)25 = $ 188.61
Internal rate of return = (188.61/179.11)1/5 - 1
Internal rate of return = 1.0098 - 1 = 0.0098*100 = 0.98%
Since, the internal rate of return is lower than YTM.
(c)
Purchase price of zero-coupon bond = 1,000/(1.059)30 = $ 179.11
Selling price of zero-coupon bond = 1,000/(1.049)25 = $ 302.42
Internal rate of return = (302.42/179.11)1/5 - 1
Internal rate of return = 1.11 - 1 = 0.11*100 = 11%
Since, the YTM is the greater than internal rate of return.
(d) If we sell prior to maturity,we are exposed to the risk that YTM may change. Even if a bond has no chance of default.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.