Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

On January 2, 2010, the T Financial Corporation sold a large issue of Series A $

ID: 2732949 • Letter: O

Question

On January 2, 2010, the T Financial Corporation sold a large issue of Series A $1,000 denomination bonds. The bonds had a stated coupon rate of 6% (annual), had a term to maturity of four years, and made annual coupon payments (on December 31). Market conditions at the time were such that the bonds were sold at their face value. During the ensuing two years, market interest rates fluctuated widely, and by January 2, 2012, the T Financial bonds were trading at a price that provided an annual yield of 10%. T Financial's management was considering purchasing the Series A bonds in the open market and retiring them; the necessary capital was to be raised by a new bond issue-the Series B bonds. Series B bonds were to be $1,000 denomination coupon bonds with a stated coupon rate of 8% (annual), making annual coupon payments (on December 31), and a three year term Management felt that these bonds could be sold at a price yielding no more than 10%, especially if the Series A bonds were retired.

Explanation / Answer

First we need to find market price of bond on Jan 2, 2012

Coupon Payment = 1000*6% = 60

Yield = 10%

Current Market price = Coupon payment/Yield

= 60/10% = 600

Journal Entry for purchase and retirement

Date

Particulars

Debit

Credit

Jan,2, 2012

Bond

600

Cash

600

(For purchase of bonds in open market)

Bonds Payable

1000

Gain on bond retirement

400

Bonds

600

(For retirement of bonds)

Issue of Series B bond price

Issue price = Coupon payment/Yield

= 80/10% = 800

Date

Particulars

Debit

Credit

Jan,2, 2012

Cash

800

Discount on bonds payable

200

Bonds payable

1000

(For Issue of Series B bonds at discount of 200)

Interest Expense

146.67

Discount on bonds payable

66.67

Interest payable or Cash

80

(For recording of interest expense on bonds)

Note: Discount to be amortized 200/3 = 66.67 per year

Date

Particulars

Debit

Credit

Jan,2, 2012

Bond

600

Cash

600

(For purchase of bonds in open market)

Bonds Payable

1000

Gain on bond retirement

400

Bonds

600

(For retirement of bonds)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote