Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash sa
ID: 2732371 • Letter: O
Question
Och, Inc., is considering a project that will result in initial aftertax cash savings of $1.88 million at the end of the first year, and these savings will grow at a rate of 3 percent per year indefinitely. The firm has a target debt-equity ratio of .85, a cost of equity of 12.8 percent, and an aftertax cost of debt of 5.6 percent. The cost-saving proposal is somewhat riskier than the usual projects the firm undertakes; management uses the subjective approach and applies an adjustment factor of +2 percent to the cost of capital for such risky projects. What is the maximum initial cost the company would be willing to pay for the project?
PLEASE DO NOT USE PREVIOUS POSTED ANSWERS - THEY ARE NOT CORRECT!
Explanation / Answer
Answer:
WACC=(0.85/1.85)*5.6%+(1/1.85)*12.8%
=2.573%+6.92%
=9.493%
Project Discount rate=9.493%+2%=11.493%
PV of cash Flows =($1880000/(0.11493-0.03))
=$1880000/0.08493
=$22135876.60
So the project should only be undertaken if its cost is less than $$22135876.60
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.