Schweser Satellites Inc. produces satellite earth stations that sell for $95,000
ID: 2731727 • Letter: S
Question
Schweser Satellites Inc. produces satellite earth stations that sell for $95,000 each. The firm's fixed costs, F, are $1.5 million, 50 earth stations are produced and sold each year, profits total $400,000; and the firm's assets (all equity financed) are $6 million. The firm estimates that it can change its production process, adding $4 million to investment and $370,000 to fixed operating costs. This change will (1) reduce variable costs per unit by $10,000 and (2) increase output by 24 units, but (3) the sales price on all units will have to be lowered to $90,000 to permit sales of the additional output. The firm has tax loss carryforwards that render its tax rate zero, its cost of equity is 13%, and it uses no debt.
What is the incremental profit? $
To get a rough idea of the project's profitability, what is the project's expected rate of return for the next year (defined as the incremental profit divided by the investment)? Round your answer to two decimal places. %
Explanation / Answer
Current Proposed Sale Price per unit a $95,000 $90,000 Units Sold b 50 74 Total Revenue c = a*b $4,750,000 $6,660,000 Variable Costs d (Note 1) $2,850,000 $3,478,000 Fixed Costs e $1,500,000 $1,870,000 Profit f = c-d-e $400,000 $770,000 Incremental Profit = $77000 - $400000 = $370,000 Expected Rate of Return = $370,000 / $4,000,000 = 9.25% Note 1 Profit under current scenario = $400,000 Fixed Costs = $1,500,000 Total Revenue = $4,750,000 Hence, Variable Costs = Revenue - Fixed Cost - Profit = 4750000 - 1500000 - 400000 = $2,850,000 # Units = 50 Hence, Variable Cost per unit = 2850000/50 = $57,000 Variable cost per unit under proposed scenario is $57000 - $10000 = $47,000 Total Variable cost = $47000 * 74 = $3,478,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.