Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are

ID: 2731676 • Letter: T

Question

The balance sheet for Levy Corp. is shown here in market value terms. There are 5,000 shares of stock outstanding.

.Market Value Balance Sheet

                        Cash                $   44,300             Equity        $ 414,300

                        Fixed assets       370,000           

                        Total                   414,300               Total              414,300

Instead of a dividend of $1.60 per share, the company has announced a share repurchase of $8,000 worth of stock.

How many shares will be outstanding after the repurchase? (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

Current stock price           $     per share

Ignoring any tax effects, what will it sell for tomorrow? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

New stock price     $   per share

Ignoring any tax effects, what will the balance sheet look like after the dividends are paid? (Do not round intermediate calculations.)

                                                            Market Value Balance Sheet

                        Cash                  $ price here            Equity         $ price here

                        Fixed assets       price here               Total          $ price here

Explanation / Answer

a) Today’s Stock Price = $414,300/5,000 = $82.86

Number of Shares to be purchased = $8,000/$82.86 = 96.55 or 97

Total number of shares outstanding after repurchase = 5,000 – 97 = 4,903

b) New Price of Stock = ($414,300 - $8,000) / 4,903 = $82.86
(Note: When a company uses its profit to repurchase shares, share prices are not impacted)

c)

Cash

$36,300

Equity

$406,300

Fixed Assets

$370,000

Total

$406,300

Total

$406,300

Cash = $44,300 - $8,000 = $36,300
Fixed Assets = $370,000

Total = Cash + Fixed Assets => $36,300 + $370,000 = $406,300

Cash

$36,300

Equity

$406,300

Fixed Assets

$370,000

Total

$406,300

Total

$406,300

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote