The common stock of Peachtree Paper, Inc., is currently selling for $40 a share.
ID: 2731630 • Letter: T
Question
The common stock of Peachtree Paper, Inc., is currently selling for $40 a share. A dividend of $2.00 per share was just paid. You are estimating that this dividend will grow at a constant rate of 10%.
(a)Using the variable growth DVM model. If the dividends are expected to have a growth rate of 10% in the future 3 years, and 8% in the following 2 years and remain constant at 5% from year 6, assuming 10% required return, what is the intrinsic value of the share? Is this a good investment if the share is bought at the current market price?
Explanation / Answer
Answer: Calculation of intrinsic value per share:
Dividend in next year=Dividend in Previous year(1+growth rate)
D0=$2.00
D1=$2.00(1.10)=2.2
D2=2.2(1.10)=2.42
D3=2.42(1.10)=2.662
D4=2.662(1.08)=2.87496
D5=2.87496(1.08)=3.10495
D6=3.10495*(1.05)=3.260
P5=D6/(required return-Growth rate)
=3.260/(0.10-0.05)=$65.2
If intrinsic value > market price undervalued: Good Investment
50.38>$40: Good investment
Year Dividend Price Total cash flow P.V.F (10%) PV ($) 1 2.2 2.2 0.909090909 2.00 2 2.42 2.42 0.826446281 2.00 3 2.662 2.662 0.751314801 2.00 4 2.87496 2.87496 0.683013455 1.96 5 3.104957 65.2 68.3049568 0.620921323 42.41 Intrinsic value 50.38Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.