Suppose you purchase a $1,000 TIPS on January 1, 2013. The bond carries a fixed
ID: 2731573 • Letter: S
Question
Suppose you purchase a $1,000 TIPS on January 1, 2013. The bond carries a fixed coupon of 3 percent. Over the first two years, semiannual inflation is 4 percent, 2 percent, 3 percent, and 3 percent, respectively. For each six-month period, calculate the accrued principal and coupon payment. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Suppose you purchase a $1,000 TIPS on January 1, 2013. The bond carries a fixed coupon of 3 percent. Over the first two years, semiannual inflation is 4 percent, 2 percent, 3 percent, and 3 percent, respectively. For each six-month period, calculate the accrued principal and coupon payment. (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
$1060.8x3%/2 = $15.91
AccruedPrincipal Coupon
Payment First 6 months $1000(1.04) = $1,040 $1040x3%/2 = $15.6 Second 6 months $1040(1.02) = $1,060.8
$1060.8x3%/2 = $15.91
Third 6 months $1060.8(1.03) = $1,092.62 $1092.62x3%/2 = $16.39 Fourth 6 months $1092.62(1.03) = $1,125.40 $1125.40 x 3%/2 = $16.88Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.