Nina Corp. uses no debt. The weighted average cost of capital is 6 percent. If t
ID: 2731473 • Letter: N
Question
Nina Corp. uses no debt. The weighted average cost of capital is 6 percent. If the current market value of the equity is $10 million and there are no taxes, what is EBIT? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)
Nina Corp. uses no debt. The weighted average cost of capital is 6 percent. If the current market value of the equity is $10 million and there are no taxes, what is EBIT? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)
Explanation / Answer
We have given
Weighted average cost of capital (WACC)= 6%
Current Market Value of the Equity ( Ve)= $10000000
EBIT = ?
There are no taxes given in the question.
Nina corp. uses no debt, there fore value of the firm is equal to the value of the equity.
Value of the firm= EBIT/WACC
$10000000=EBIT/0.06
EBIT= $10000000* 0.06
EBIT= $600000
Thus the EBIT of Nina corp. is $600000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.