Malia Inc. has $110 million in sales. The company expects that its sales will in
ID: 2730997 • Letter: M
Question
Malia Inc. has $110 million in sales. The company expects that its sales will increase by 5% this year. Malia Inc.’s CFO uses a simple linear regression to forecast the company’s inventory level for a given level of projected sales. On the basis of recent history, the estimated relationship between inventories and sales (in millions) is as follows: Inventories = $9 + 0.0875 (Sales) Given the estimated sales forecast and the estimated relationship between inventories and sales, what are your forecasts of the company’s year-end inventory level and its inventory turnover ratio?Explanation / Answer
Sales = $110 million
Inventory in current year is calculated below using given equation:
Inventories = $9 + 0.0875 × Sales
= $9 + 0.0875 × $110 million
= $9 + $9,625,000
= $9,625,009
Growth rate in sales = 5%
Sale next year = $110 × (1 + 5%)
= $115.5 million
Sales value next year will be $115.50.
Equation for calculate inventory is given below:
Inventories = $9 + 0.0875 × Sales
= $9 + 0.0875 × $115.50 million
= $9 + $10,106,250
= $10,106,259
Value of inventory next year will be $10,106,259.
Average inventory = ($9,625,009 + $10,106,259) / 2
= $9,865,634
Average inventory is $9,865,634.
Inventory Turnover
Inventory turnover ratio is calculated below using following formula:
Inventory turnover = Net Sales / Average inventory
= $115,500,000 / $9,865,634
= 11.70
Hence, Inventory turnover ratio is 11.70.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.