Filer Manufacturing has 6 million shares of common stock outstanding. The curren
ID: 2730394 • Letter: F
Question
Filer Manufacturing has 6 million shares of common stock outstanding. The current share price is $89, and the book value per share is $8. The company also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value $85 million, a coupon of 6 percent, and sells for 96 percent of par. The second issue has a face value of $60 million, a coupon of 7 percent, and sells for 109 percent of par. The first issue matures in 21 years, the second in 9 years.
What are the company's capital structure weights on a book value basis? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
What are the company's capital structure weights on a market value basis? (Do not round intermediate calculations and round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)
Which are more relevant?
Filer Manufacturing has 6 million shares of common stock outstanding. The current share price is $89, and the book value per share is $8. The company also has two bond issues outstanding. The first bond issue has a face value $85 million, a coupon of 6 percent, and sells for 96 percent of par. The second issue has a face value of $60 million, a coupon of 7 percent, and sells for 109 percent of par. The first issue matures in 21 years, the second in 9 years.
Explanation / Answer
a.
Book value of equity = Book value per share * No. of common stock share outstanding = $8 * 6 million shares - $48 million
Book value of bonds = Face value of bonds
Book value of first bond issue = $85 million
Book value of second bond issue = $60 million
Total book value of debt = $85 million + $60 million = $145 million
Total boon value of company = Book value of equity + Book value of debt = $48 million + $145 million = $193 million
Weight of equity = Book value of equity/Book value of company = $48 million / $193 million = 0.2487
Weight of debt = Book value of debt/Book value of company = $145 million / $193 million = 0.7513
b.
Market value of equity = Market value per share * Number of common stock shares outstanding = $89 * 6 million = $534 million
Market value of first bond issue = $85 million * 96% = $81.60 million
Market value of second bond issue = $60 million * 109% = $65.40 million
Total market value of debt = $81.60 million + $65.40 million = $147 million
Market value of company = Market value of equity + Market value of debt = $534 million + $147 million = $681 million
Weight of equity = Market value of equity/Market value of company = $534 million / $681 million = 0.7841
Weight of debt = Market value of debt/Market value of company = $147 million / $681 million = 0.2159
c.
Market value weights are more relevant.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.