Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Titan Mining Corporation has 8.7 million shares of common stock outstanding, 310

ID: 2729909 • Letter: T

Question

Titan Mining Corporation has 8.7 million shares of common stock outstanding, 310,000 shares of 6 percent preferred stock outstanding, and 165,000 7.5 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $35 per share and has a beta of 1.35, the preferred stock currently sells for $85 per share, and the bonds have 20 years to maturity and sell for 116 percent of par. The market risk premium is 7.5 percent, T-bills are yielding 5 percent, and the company’s tax rate is 30 percent.

What is the firm’s market value capital structure? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 4 decimal places, e.g., 32.1616.)

If the company is evaluating a new investment project that has the same risk as the firm’s typical project, what rate should the firm use to discount the project’s cash flows? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places, e.g., 32.16.)

Titan Mining Corporation has 8.7 million shares of common stock outstanding, 310,000 shares of 6 percent preferred stock outstanding, and 165,000 7.5 percent semiannual bonds outstanding, par value $1,000 each. The common stock currently sells for $35 per share and has a beta of 1.35, the preferred stock currently sells for $85 per share, and the bonds have 20 years to maturity and sell for 116 percent of par. The market risk premium is 7.5 percent, T-bills are yielding 5 percent, and the company’s tax rate is 30 percent.

Explanation / Answer

We will begin by finding the market value of each type of financing. We find:

MVD = 165,000($1,000)(1.16) = $191,400,000

MVE = 8,700,000($35) = $304,500,000

MVP = 310,000($85) = $26,350,000

And the total market value of the firm is:

V = $191,400,000 + 304,500,000 + 26,350,000

V = $522,250,000

So, the market value weights of the company’s financing is:

D/V = $191,400,000/$522,250,000 = .3665

P/V = $26,350,000/$522,250,000 = .0504

E/V = $304,500,000/$522,250,000 = .5831

b. For projects equally as risky as the firm itself, the WACC should be used as the discount rate.

First, we can find the cost of equity using the CAPM. The cost of equity is:

RE = .05 + 1.35(.075)

RE = .15125 or 15.13%

The cost of debt is the YTM of the bonds, so:

P0 = $1160 = $37.50(PVIFA R%,40 ) + $1,000(PVIF R%,40 )

R = 3.579%

YTM = 3.70% × 2

YTM = 7.40%

And the after tax cost of debt is:

RD = (1 – .35)(.074)

RD = .0481 or 4.81%

The cost of preferred stock is:

RP = $6/$85

RP = .0706 or 7.06%

Now, we can calculate the WACC as:

WACC = .1513(.5831) + .0481(.3665 + .0706(.0504)

WACC = .1060 or 10.60%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote