An investment project has annual cash inflows of $3,800, $4,700, $5,900, and $5,
ID: 2729885 • Letter: A
Question
An investment project has annual cash inflows of $3,800, $4,700, $5,900, and $5,100, for the next four years, respectively. The discount rate is 14 percent.
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $8,600?
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $11,600?
An investment project has annual cash inflows of $3,800, $4,700, $5,900, and $5,100, for the next four years, respectively. The discount rate is 14 percent.
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $8,600?
What is the discounted payback period for these cash flows if the initial cost is $11,600?
Explanation / Answer
Answer:
Discounted Payback Period=2 years+(1650/3982)
=2.414 years
Discounted Payback period=3 years+668/3020
=3.22 years
Year Cash Flows P.V.F (14%) PV ($) Cumulative PV 0 -8600 1 -8600 -8600 1 3800 0.877192982 3333 -5267 2 4700 0.769467528 3616 -1650 3 5900 0.674971516 3982 2332 4 5100 0.592080277 3020 5352Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.