Suppose you have $50,000 to invest. You’re considering Miller-Moore Equine Enter
ID: 2729761 • Letter: S
Question
Suppose you have $50,000 to invest. You’re considering Miller-Moore Equine Enterprises (MMEE), which is currently selling for $20 per share. You notice that a put option with a $20 strike is available with a premium of $2.5. Calculate your percentage return on the put option for the six-month holding period if the stock price declines to $16 per share. (Negative value should be indicated by a minus sign. Leave no cells blank - be certain to enter "0" wherever required. Do not round intermediate calculations. Enter your 6-month return as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Strike Price = $20
Stock Price = $16
Gain = $20 - $16 = $4
Premium Paid = $2.5
Net Gain = $4- $2.5 = $1.5 per option
Total Options that can be purchased = 50,000 / 2.5 = 20,000 put options
Total Gain = 1.5 x 20,000 = $30,000
Percentage Return = 30,000 / 50,000 x 100 = 60%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.