Your company is considering a project with the following cash flows: an immediat
ID: 2728468 • Letter: Y
Question
Your company is considering a project with the following cash flows: an immediate investment of $105,000 and cash inflows of $30,000 for five years (starting in year one). If your discount rate for this project is 7%, what is the projects NPV?A. $228,006 B. $18,006 C. $123,006 D. $45,000 Your company is considering a project with the following cash flows: an immediate investment of $105,000 and cash inflows of $30,000 for five years (starting in year one). If your discount rate for this project is 7%, what is the projects NPV?
A. $228,006 B. $18,006 C. $123,006 D. $45,000
A. $228,006 B. $18,006 C. $123,006 D. $45,000
Explanation / Answer
Annual cash flows for 5 year s= $30,000
Discount rate (r) = 7%
Present value of annuity = Annuity * {1-(1+r)-n}/r
Present value of annuity of annual cash inflows = $30,000*(1-1.07-5)/0.7 = $30,000*4.1002 = $123,006
Initial investment = $105,000
Net present value (NPV) = - Initial investment + Present value of cash inflows = -$105,000 + $123,006 = $18,006
Hence, Answer is B. $18,006
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.