Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answered incorrectly 3 times already ny Chegg tutors The MoMi Corporation’s inco

ID: 2728465 • Letter: A

Question

Answered incorrectly 3 times already ny Chegg tutors

The MoMi Corporation’s income before interest, depreciation and taxes, was $3.4 million in the year just ended, and it expects that this will grow by 5% per year forever. To make this happen, the firm will have to invest an amount equal to 16% of pretax cash flow each year. The tax rate is 35%. Depreciation was $400,000 in the year just ended and is expected to grow at the same rate as the operating cash flow. The appropriate market capitalization rate for the unleveraged cash flow is 12% per year, and the firm currently has debt of $7 million outstanding. Use the free cash flow approach to calculate the value of the firm and the firm’s equity. (Enter your answer in dollars not in millions.)

Value of the firm $ Value of the firm's equity $

Explanation / Answer

Answer:Free Cash Flow = EBIT (1 - Tax Rate) + Depreciation - Change in Net Working Capital - Capital Expenditure Free Cash Flow = $3,400,000 * (1 - 35%) + $400,000 - $0 - ($3,400,000 * 16%)

Free Cash Flow =2210000+$400000-544000

=$2066000

k = 12%      Debt = $7 million

       The value of the whole firm, debt plus equity, is

=2066000/(0.12-0.05)=29514285.71

Value of firms equity=22514285.71

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote