4. The following are two popular approaches used by automobile dealers: (a) Cash
ID: 2727953 • Letter: 4
Question
4. The following are two popular approaches used by automobile dealers:
(a) Cash Rebate Versus Low Rate Dealer Financing You are given two mutually exclusive options from the dealer on a $20,000 car:
(i) $1,500 cash rebate or (ii) 36-month low rate loan at 3% APR. The prevailing APR on 36-month auto loan from a typical bank is 8%. Which option is a better deal?
(b) Buying Versus Leasing You are interested in a $25,000 car. A simplified leasing contract includes the following:
(i) up-front cost of $3,000,
(ii) $400 monthly lease payment over a 36-month period, and
(iii) purchase cost of $12,000 at the end of the lease.
What are the “implied” APR and EAR of the lease? Should you lease the car or buy and finance the car with a loan from the bank in (a)?
Explanation / Answer
(a) (1)
_________________________________________________________
CASH REBATE
DEALER PRICE OF CAR $20,000
lESS CASH REBATE 1,500
PURCHASE PRICE 18,500 -
LOAN COMPONENT 18,500
MONTHLY PAYMENT A = P X (r(1+r)n/(1+r)n- 1
Rate of interest 8% p.a or 0.00667 p.m
No. of payments ie n 36 months
Loan amount i.e P $18,500
A= monthly payment =18,500 x (0.00667 (1+0.00667)36)/(1+0.00667)36-1;
= 18,500 x 0.00847349115/0.27038847916 = $579.75
LOW RATE LOAN @ 3% p.a
LOAN AMOUNT $20,000
RATE OF INTEREST = 3% p.a or 0.0025 p.m
No.of payments = 36
A=P x (r(1+r)n / (1+r)n- 1 ; A = monthly payment; P = loan amount; r= rate of interest; n= no. of period
A = 20,000 x (0.0025(1+0.0025)36 /(1+0.0025)36- 1
= 20,000 x 0.0027351285/0.09405140063 = $581.62
RESULT: UNDER REBATE, MONTHLY PAYMENT IS $579.75, WHERE AS UNDER LOW RATE LOAN IT IS $581.62; HENCEE, IT IS BETTER TO GO FOR REBATE AND BANK LOAN @ 8% P.A
(b) Buying cost = $ 25,000; Loan amount $25,000;
Monthly payment (A) = P x (r(1+r)36/(1+r)36- 1
= 25,000 x (0.00667(1+0.00667)36/(1+0,00667)36 - 1
= 25,000 x (0.00847349115/0.27038847916)
= $783.46
Total payment under loan option = 783.46 x 36 = $28,204.56
Total payment under lease option :
Up-front cost $3,000 + Monthly payment @ 400 x 36 = 14,400 + purchase cost at the end $ 12,000 = $29,400
Hence, it is better to buy the car by taking a loan of $25,000 rather than taking by lease as it cost more by $ 1195.44 (i.e $29,400 - 28,204.56)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.