Use the table below to answer the following question: Assumption: Required effec
ID: 2727561 • Letter: U
Question
Use the table below to answer the following question: Assumption: Required effective annual rate of return is 8.0%. If the investment pays S5.000 at the beginning of each 6-month period (starting with the initial investment date) for 3 years what would the present value be? Select one $23.814 $26.277 $27.308 $24,750 Use the table below to answer the following question: Assumption: Required effective annual rate of return is 8.0%. What would the present value be if the investment pays you $30,000 at the end of 3 years? Select one: $24,750 $27,308 $26,277 $23.814Explanation / Answer
1. In case of beginning installment pvaf is calculated as.
1+ (total years - 1), for beginning year time , pvf = 1
And for halfyearly period,time is doubled and rate is halved.
Accordingly present value = 5000 × (pvaf for 5years + 1)
= using the table, 5000 × 1+ 4.4615(4%, 5th year)
= $27308
2. Present value = future value /(1+ rate)n
30000 /(1 +8%) 3
= 30000 × .7938 (Using table)
=$23814
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.