Stellar Plastics is analysing a proposed project. The company expects to sell 11
ID: 2727102 • Letter: S
Question
Stellar Plastics is analysing a proposed project. The company expects to sell 11,000 units, give or take 3 percent. The expected variable cost per unit is $7.00 and the expected fixed cost is $35,000. The fixed and variable cost estimates are considered accurate within a plus or minus 5 percent range. The depreciation expense is $33,000. The tax rate is 34 percent. The sale price is estimated at $16.00 a unit, give or take 5 percent. What is the operating cash flow for a sensitivity analysis using total fixed costs of $32,000?
A) $15,180.00 B) $76560.00 C) $23,000.00 D) $48,180.00 E) $55440.00 (Just need the answer, no need for process)
Explanation / Answer
In this case only fixed cost is sensitive:
EBIT = (price – variable cost per unit) x no. of units – fixed cost – depreciation
= (16 - 7) x 11,000 – 32,000 -33000
= 34,000
Operating Cash Flow = EBIT x (1-t) + Depreciation
= 34,000 x (1-0.34) + 33,000
= 22,440 + 33,000
= 55,440
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.