During the year, Belyk Paving Co. had sales of $2,396,000. Cost of goods sold, a
ID: 2726527 • Letter: D
Question
During the year, Belyk Paving Co. had sales of $2,396,000. Cost of goods sold, administrative and selling expenses, and depreciation expense were $1,429,000, $435,400, and $490,400, respectively. In addition, the company had an interest expense of $215,400 and a tax rate of 35 percent (ignore any tax loss carryback or carryforward provisions.). Belyk Paving Co. paid out $404,000 in cash dividends. Assume that net capital spending was zero, no new investments were made in net working capital, and no new stock was issued during the year. What is the firms new long-term debt?
Explanation / Answer
Solution:
The income statement starts with revenues and subtracts costs to arrive at EBIT. We then subtract out interest to get taxable income, and then subtract taxes to arrive at net income. Doing so, we get:
The taxes are zero since we are ignoring any carry back or carry forward provisions.
The operating cash flow for the year was:
OCF = EBIT + Depreciation – Taxes
= 45,600 + 490,200 - 0
= 535,800
A firm can still pay out dividends if net income is negative; it just has to be sure there is sufficient cash flow to make the dividend payments. The assumptions made in the question are:
Change in NWC = Net capital spending = Net new equity = 0
To find the new long-term debt, we first need to find the cash flow from assets. The cash flow from assets is:
Cash flow from assets = OCF – Change in NWC – Net capital spending
= 535,800 – 0 – 0
= 535,800
We can also find the cash flow to stockholders, which is:
Cash flow to stockholders = Dividends – Net new equity
= 404,000 – 0
= 404,000
Now we can use the cash flow from assets equation to find the cash flow to creditors. Doing so, we get:
Cash flow from assets = Cash flow to creditors + Cash flow to stockholders
535,800 = Cash flow to creditors + 404,000
Cash flow to creditors = 535,800 - 404,000
= 131,800
Now we can use the cash flow to creditor’s equation to find:
Cash flow to creditors = Interest – Net new long-term debt
131,800 = 215,200 – Net new long-term debt
Net new long-term debt = 215,200 - 131,800
= 83,400
Income Statement Sales 2,398,000 Cost of goods sold 1,427,000 Administrative and Selling expenses 435,200 Depreciation 490,200 EBIT 45,600 Interest Expense 215,200 Taxable income -169,600 Taxes (35%) 0 Net income/(Loss) -169,600Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.