You have been given the following facts and assumptions concerning ABC Corp. at
ID: 2726195 • Letter: Y
Question
You have been given the following facts and assumptions concerning ABC Corp. at December 31, 2013. Yield to maturity on long term government bond is 5.00%. Yield to maturity on company long term government bond is 7.0%.Coupon rate on company long term bond is 7.0%.Market price of risk is 8.0% along with estimated company beta value of 1.5.Stock is selling for $40 in the market and 250 million shares are outstanding. Assuming that book value of equity is $5240 million along with book value of interest bearing debt of $1250 million. Existing tax rate stands at 35%.Given all the information estimate the appropriate weight of equity to be used when calculating ABC Corp s weighted average cost of capital.Explanation / Answer
Note: Nothing is mentioned on which WACC needs to be calculate, so I am assuming Market Value Weight as it is more appropriate.
Market value of Equity = 40 x 250 = $10,000 million
Market Value of Debt = 1,250*7%/7% = $1,250 million
Total value of firm = value of debt + value of equity = 10000 + 1250 = $11,250
Appropriate weight of equity = 10000/11,250 = 0.89 or 89%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.