Starbucks firm has 2 million shares of common stock outstanding. The common stoc
ID: 2725961 • Letter: S
Question
Starbucks firm has 2 million shares of common stock outstanding. The common stock just paid a dividend of $1. It is expected to grow by 30% per year for the next 2 years. After that, the dividend is expected to grow at a constant rate of 5% per year forever. The market value of debt is $20 million. The current risk-free rate is 3% and the market premium is 10%. The company’s equity beta is 1.4 and the corporate tax rate is 35%. Do not use excel to solve the problem.
a. What is Dave’s current stock price per share?
b. What is the company’s WACC?
c. Suppose you have a project that’s going to cost $7 million initially, and it will generate cash flow of $1.5 million every year for 6 years, starting from year 3. Assume the project is as risky as the firm, will you take it?
Explanation / Answer
(a) Let’s first calculate the required rate of return on the common stock
= risk free rate + * market premium
Where we have, risk free rate = 3% or 0.03
Market Premium = 10% or 0.1
And of the stock = 1.4
Now required rate of return on the common stock = 0.03 + 1.4 * 0.1 = 0.03 +0.14 = 0.17 or 17%
Required rate of return or Cost of common equity is 17%
now we have
D0 = $1.00
g1 (dividend growth rate, year 2) = 30%
g2 (dividend growth rate, year 2) = 30%
gn (dividend growth rate thereafter) = 5%
Since we have estimated the dividend growth rate, we can calculate the actual dividends for year 1 and 2.
D1 = $1.00 * 1.30 = $ 1.30
D2 = $1.30 * 1.30 = $1.69
We then calculate the present value of each dividend for period 1 and 2; (cost of equity, we have 17%) so;
$1.30 / (1.17) = $1.11
$1.69 / (1.17)^2 = $1.23
Then, we value the dividends occurring in the stable growth period, starting by calculating the third year's dividend:
D3 = $1.69*(1.05) = $1.77
We then apply the stable-growth Gordon Growth Model formula to these dividends to determine their value in the third year:
$1.77 / (0.17-0.05) = $14.78
The present value of these stable growth period dividends are then calculated:
$14.78 / (1.17)^3 = $9.23
Now add the present values of future dividends to get current stock price
$1.11+$1.23+$9.23 = $11.57
The current stock price = $ 11.57
(b) WACC = {rd (1- Tc )*( D / V )}+{ re *( E / V )}
rd = The required return of the firm's Debt financing (assuming it 10% as it is not given the the question); 10% = 0.1
Tc = Tax rate = 35% = 0.35
Market value of the debt = $ 20 Million
Market Value of the Equity = No. of outstanding shares * Share Price = 2,000,000 * $ 11.57
= $ 23.14 million
(D/V) = (Debt/Total Value) = 20/(20+23.14) = 20/43.14
re= the firm's cost of equity = 17% = 0.17
(E/V) = (Equity/Total Value) = 23.14/43.14
Therefore
WACC = {0.1* (1-0.35) * (20/43.14) } + { 0.17 *(23.14/43.14)}
= 0.030 + 0.091 = 0.1306 = 12.10%
(c) Assuming the project is as risky as the firm, we can take WACC = 12.10% as required rate of return for the project and can use it in discounting factor. The project is not viable as its NPV is negative.
Period
Cash Flow from the Project ($)
Discounting factor
PV of cash Flows ($)
0
-7,000,000
1
-7000000
1
0
1/(1+0.121)^1
0
2
0
1/(1+0.121)^2
0
3
1,500,000
1/(1+0.121)^3
1064815.64
4
1,500,000
1/(1+0.121)^4
949880.14
5
1,500,000
1/(1+0.121)^5
847350.71
6
1,500,000
1/(1+0.121)^6
755888.23
NPV
- $3382065.28
Period
Cash Flow from the Project ($)
Discounting factor
PV of cash Flows ($)
0
-7,000,000
1
-7000000
1
0
1/(1+0.121)^1
0
2
0
1/(1+0.121)^2
0
3
1,500,000
1/(1+0.121)^3
1064815.64
4
1,500,000
1/(1+0.121)^4
949880.14
5
1,500,000
1/(1+0.121)^5
847350.71
6
1,500,000
1/(1+0.121)^6
755888.23
NPV
- $3382065.28
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.