The Trektronics store begins each month with 650 phasers in stock. This stock is
ID: 2725504 • Letter: T
Question
The Trektronics store begins each month with 650 phasers in stock. This stock is depleted each month and reordered. The carrying cost per phaser is $26 per year and the fixed order cost is $510. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.) Requirement 1: What is the total carrying cost? Carrying costs $ Requirement 2: What is the restocking cost? Restocking costs $ Requirement 3: Calculate the economic order quantity. (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Economic order quantity Requirement 4: Calculate the optimal number of orders per year. (Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).) Number of orders per year Requirement 5: Should the company increase or decrease its order size?
Explanation / Answer
Solution:
Total carrying cost = carrying cost * average inventory per year
= 26*650*12 = 202800
The restocking cost = Fixed cost + carrying cost = 510 + 26 = 536
Economic order quantity = (2*fixed cost per order * demand per year /carrying cost per unit per year )^1/2
= (2* 510*650*12/ 26)^12
hence EOQ = 553
Optimal number of orders per year = Total demand /EOQ = 650*12/ 553 = 14 times
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.