You have $37,200 on deposit with no outstanding checks or uncleared deposits. On
ID: 2724758 • Letter: Y
Question
You have $37,200 on deposit with no outstanding checks or uncleared deposits. One day you write a check for $7,100 and then deposit a check for $3,900. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.)
What are your disbursement, collection, and net floats? (Negative amounts should be indicated by a minus sign.)
You have $37,200 on deposit with no outstanding checks or uncleared deposits. One day you write a check for $7,100 and then deposit a check for $3,900. (Enter your answer as directed, but do not round intermediate calculations.)
Explanation / Answer
generally checks given to customers are presented for collection with in 4 days
checks given by customers are credited into the account in 2 days
so the disbursement float= $ 7100*4= $ 28,400
collection float =$ 3,900*2= $ 7800
net float= disbursement float- collection float
$ 28,400-$ 7800=$ 20,600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.